Május első hetében tűnt fel egy gyönyörű kosbor a kertben. Próbáltuk meghatározni kiféle-miféle is a jövevény, de az egyértelmű volt, hogy védett, hiszen sajnos Magyarországon ma már minden kosbor védelemre szorul.
Szerettünk volna róla több fotót csinálni, de a felfedezésekor erre nem volt mód — már szürkületben vettük észre. A követklező napokban csúnya esős idő volt, így persze fény se nagyon akadt. A következő hétvégén azonban már nem sikerült a fotózás — a növényke ugyanis alig egy hétig élt.
A száránál tőből elrágva találtuk meg. A környező növényeken is volt csiganyom, meg rágásnyom is bőséggel, így valószínű egy nagy meztelencsiga végzett a virággal. Elés sok eső volt mostanában, és ilyenkor hatalmas nagy csigák lepik el a kertet.
Böngésztünk sok határozót, abból úgy tűnt, hogy egy Ujjas kosbor nyílt ki nálunk. Több ponton bizonytalan volt a határozás, ezért megkérdeztem kertblogos ismerősünket Katát is. Ő szintén azt mondta, hogy jó eséllyel valamelyik ujjas kosborról lehet szó, de ez még pontosításra szorul.
Miközben ezt a bejegyzést írom, Katától megjött a pontosított információ. Úgy néz ki kosborunk nem ujjaskosbor, hanem egy Agárkosbor (Orchis morio) volt. Köszönjük szépen a segítséget!
Reméljük a lelegelés ellenére jövőre ismét kihajt, és akkor jobban tudunk figyelni arra, hogy ne legyen a csigák áldozata.
Milyen szép meglepetés ez a természettől, még ha rövid ideig élvezhettétek is. Úgy tűnik jövő májusra már van programotok. A határozás kemény dió. Nekem, mivel nem "erdőben" lakom, a növények nem tudnak nagy meglepetést okozni, de az állatokkal mindig bajban vagyok.
VálaszTörlésAz állatok megismerése mindenképp nehezített terep, mert még azt sem lehet megtenni velük, hogy beülsz melléjük egy határozóval. :)
VálaszTörlésAz erdőszél szerencsére ilyen tekintetben is ad kihívásokat... :)